Strona główna/Aktualności/Widowisko profilaktyczno - wychowawcze

Widowisko profilaktyczno - wychowawcze

27 Lutego 2020
Widowisko profilaktyczno - wychowawcze

Widowisko profilaktyczno-wychowawcze

            21 lutego br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godowie odbyło się widowisko Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa, o charakterze profilaktyczno-wychowawczym z prelekcją i konspektami aktywnych lekcji wychowawczych.
            O godzinie 9.00 w spektaklu teatralnym pt.:"Dylemat"  uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. „Dylemat” to opowieść o rodzącej się świadomości wagi własnych czynów                               i konieczności ponoszenia ich konsekwencji u młodego i aroganckiego człowieka. Początkowo dopuszcza się on błahych i pozornie banalnych wykroczeń, których szkodliwość jest bagatelizowana. Brak reakcji ze strony otoczenia lub zaledwie milcząca dezaprobata generuje w nim poczucie bezkarności i popycha do dalszych działań w celu sprawdzenia, którą kolejną granicę można przekroczyć bez ponoszenia konsekwencji. Spektakl dotyczy szeroko rozumianej tematyki przemocy, w tym przemocy rówieśniczej, ale przede wszystkim jego rola polega na wywołaniu u młodych ludzi  impulsu, aby nie przechodzić obojętnie, kiedy komuś dzieje się krzywda, kiedy ktoś łamie normy społeczne.   Po spektaklu uczniowie wzięli udział w aktywnej dyskusji dotyczącej przemocy oraz odpowiedniego zachowania w sytuacji trudnej, która niejednokrotnie bywa poważnym dylematem, a tym samym pojawia się refleksja: czy bierny obserwator nie staje się współsprawcą przemocy?
              Następnie  młodsi uczniowie z klas I-III oraz przedszkolacy wzięli udział w spektaklu pt.: „Kolczasta przyjaźń”. Widowisko dla najmłodszych uczestników dotyczyło tematyki tolerancji oraz przyjaźni, opowiadało historię Jeżyka, który uznawany jest za dziwoląga, wyśmiewanego przez innych, z nikim nie może się zaprzyjaźnić. Kolczasta postać ma jednak wiele zalet, zdolności, umiejętności, więc można wiele się od niej nauczyć, o czym przekonuje się drugi bohater spektaklu- Tygrysek. Widowisko dotyczy problemu nietolerancji wobec odmienności innych, wyśmiewania, dyskryminacji oraz wykluczenia z grupy,  porusza tematy akceptacji, wspierania innych osób, w tym osób niepełnosprawnych. Jeżyk przypomina również o umiejętności rozwiązywania konfliktów w grupie, o konieczności racjonalnego odżywiania i dbania o higienę. Młodsi uczestnicy aktywnie uczestniczyli w widowisku                           i bardzo polubili kolczastą postać.

 

Izabela Hudek

do góry