Strona główna/Aktualności/Wycieczka do Oświęcimia uczniów klas VIII

Wycieczka do Oświęcimia uczniów klas VIII

9 Listopada 2021
Wycieczka do Oświęcimia uczniów klas VIII

,,Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce...”

5 listopada 2021r. uczniowie klas VIII naszej szkoły i szkoły w Krostoszowicach  odwiedzili  niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie życie straciło  ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Celem wycieczki było poznanie zjawiska holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej

i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie wymiaru ludzkiego okrucieństwa, uczenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przechodząc przez bramę

z napisem “Arbait macht frei” - “Praca czyni wolnym”, przez którą podczas II wojny światowej tysiące więźniów szło do niewolniczej pracy, uświadomiliśmy sobie rozmiar ludzkiego cierpienia. Jednak dopiero widok tysięcy butów, walizek czy protez ludzi, którzy trafili do Auschwitz, wywołał ogromny smutek.

Na dziedzińcu pomiędzy blokami numer 10 i 11 znajdowała się “ściana śmierci”, pod którą esesmani w latach 1941 -1943 rozstrzelali kilka tysięcy ludzi.

To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach

czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu.

Następnie udaliśmy się do Birkenau, obozu o powierzchni 140 ha, otoczonego drutem kolczastym pod napięciem.

Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś wjeżdżały pociągi przywożące więźniów. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć baraki, w których przetrzymywano więźniów, a na samym końcu ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.

Na koniec wzięliśmy udział w interaktywnych zajęciach prowadzonych przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, będących uzupełnieniem zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Warsztaty opierały się na aktywnej pracy z użyciem relacji świadków lub zdjęć. Celem była pogłębiona refleksja o różnych aspektach świata obozu, o człowieku, który znalazł się w tej rzeczywistości oraz o indywidualnym wymiarze tragedii.

Mam nadzieję, że wizyta w obozie Auschwitz i Birkenau była nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem, które uświadomiło,że ,,Zło bierze się z człowieka; i tylko z człowieka"(T. Różewicz), bo to  ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los.”(Z. Nałkowska)

Izabela Zozworek

fotografie Żydów  przejście przez bramę