Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Ważne zasady zdalnego nauczania

Ważne zasady zdalnego nauczania

2 Kwietnia 2020
Ważne zasady zdalnego nauczania

 Ważne zasady w czasie     zdalnego nauczania

1. Dziecko, korzystając z Internetu do nauki i zabawy, nie powinno zbyt długo pracować przy komputerze, czy z telefonem, tabletem itp. Należy pamiętać, aby w miarę możliwości uczeń nie przekraczał czasu zalecanego na naukę przy komputerze, pamiętał o odpoczynku, relaksie, przerwie między zajęciami, odpowiedniej ilości snu.

  1. Rodzice, opiekunowie są zobowiązani by podejmować działania zabezpieczające dziecko przed dostępem do treści, które może stanowić zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju psychicznego. W przypadku nauki online w domu, podczas wyszukiwania treści potrzebnych do nauki, może pojawić się strona, aplikacja, która zagraża bezpieczeństwu dziecka. Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej, ale przede wszystkim, w miarę możliwości rodzice powinni towarzyszyć dziecku podczas zdalnej edukacji. Jest to szczególnie ważne  w przypadku młodszych uczniów.                    

 

 

3. Warto też zwrócić uwagę, w jakie gry grają nasze dzieci. Należy sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze, które powinny być umieszczone na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie. 

4. Podczas pracy zdalnej dziecko może natrafić w Internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój, np. wiadomości dotyczących koronawirusa. W przypadku każdej takiej sytuacji, kiedy uczeń spotyka się z niepokojącymi wiadomości, należy rozmawiać  z nim, aby nie narażać je na dodatkowy stres. Ważne jest aby wyjaśnić, iż wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi, czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony i nie zawsze są to prawdziwe informacje.

5. Sieć to miejsce, gdzie dziecko często spotyka się z różnymi formami cyberprzemocy m.in.: nękania, zastraszania, manipulowania, obrażania, wyśmiewania, a także podszywania się pod inne osoby. Należy wyjaśnić dziecku, iż konieczne jest, aby informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy jest ono ofiarą, jak i świadkiem cyberprzemocowych sytuacji.

Należy pamiętać również, iż dzieci, które korzystają z Internetu, szczególnie z portali społecznościowych, mogą być narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje. Rodzice powinni szczególnie interesować się, z kim dziecko utrzymuje kontakt oraz porozmawiać            z dzieckiem, aby informowało rodzica o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób.

 

 

 

 

do góry