Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Uwaga kleszcze!!!!!!

Uwaga kleszcze!!!!!!

24 Czerwca 2020
Uwaga kleszcze!!!!!!

Można je spotkać na terenie całej Polski. Lubią tereny leśne, podmokłe, porośnięte wysoką trawą, również miejskie parki i skwery.

Jak ustrzec się kleszczy:

  1. Odpowiednio się ubierać. Ubranie powinno chronić całe ciało. Najlepiej założyć spodnie i bluzę z długim rękawem, skarpety oraz nakrycie głowy.
  2. Starannie obejrzeć całe ciało po powrocie z lasu lub parku. Kleszcze zanim zakotwiczą się a skórze poszukują odpowiedniego miejsca do wkłucia
  3. W przypadku zauważenia kleszcza należy go jak najszybciej usunąć ze skóry. Ryzyko zakażenia rośnie wraz z czasem zakotwiczenia na ciele ofiary. Nie wolno go wcześniej smarować tłuszczem ponieważ dusząc się kleszcz zwiększa wydzielanie śliny, w której mogą być zarazki. Przy usuwaniu pasożyta należy używać pęsety, którą chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanie pociągamy w górę. Po usunięciu kleszcza dezynfekujemy skórę i przez dwa tygodnie obserwujemy ciało w kierunku rumienia(świadczy o zakażeniu boreliozą).Jeśli taki zauważymy należy udać się do lekarza w celu zastosowania kuracji antybiotykowej.
  4. Stosować środki odstraszające(spryskiwać ubranie) Substancje aktywne zawarte w tych preparatach powodują, że człowiek jest „niewidoczny” dla kleszczy.

Ukłucie kleszcza bywa niezauważalne. Po wkłuciu wtryskuje on do rany ślinę  zawierającą  środki znieczulające(przeciwbólowe) przez co poszkodowany nie czuje ,że został zaatakowany. Można go zauważyć dokładnie przeglądając skórę po powrocie do domu. Jeśli kleszcz był zakażony bakteriami lub wirusami wywołującymi choroby, może dojść do zakażenia. Aby jednak zakaził żywiciela musi być odpowiednio długo przyssany do skóry. Postać dorosła ok. 2 dni ,larwa lub nimfa kilka godzin.

                                                                                                                                  

                                                                                                        Wasza pielęgniarka szkolna

do góry