Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
4 Stycznia 2024
Święto to zostało ustanowione przez ONZ(Organizacja Narodów Zjednoczonych)
w 1992 roku i jest obchodzone 3 grudnia. Jego celem jest przybliżenie problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc poprzez włączenie ich w życie społeczne.
W tym roku szkolnym obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole odbyły się 13 i 14 grudnia. Dla klas młodszych przygotowana została bajka edukacyjna „Załoga naprzód”, która miała za zadanie zapoznać dzieci z tematyką niepełnosprawności. W klasach IV - VIII odbyły się zajęcia w formie warsztatów pt. „Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny”. Podczas warsztatów uczniowie mogli się podzielić tym jak: postrzegają niepełnosprawność, czym dla nich jest niepełnosprawność, jaka ich zdaniem jest osoba z niepełnosprawnością, jakie mogą być rodzaje niepełnosprawności, okazało się, że nasi uczniowie mają bogatą wiedzę w tym temacie. Chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Uczniowie zobaczyli również przygotowany specjalnie dla nich film pt. „ Zobacz we mnie człowieka”. Podczas warsztatów uczniowie mogli również zmierzyć się w zadaniach sensorycznych między innymi takich jak odszyfrowanie hasła zapisanego alfabetem Braille'a, czy zbudowanie konkretnych budowli z zasłoniętymi oczami. Tego typu ćwiczenia uwrażliwią uczniów i pokazują, że niektóre czynności wymagają więcej czasu, a czasami i wsparcia drugiej osoby. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych przypomina nam o równości, integracji i akceptacji. O tym, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa, pragnienia i marzenia jak osoby w pełni sprawne oraz zasługują na szacunek i równe traktowanie, aby mogli się rozwijać i wiele w życiu osiągnąć.

Warsztaty dla uczniów klas starszych (5)
Warsztaty dla uczniów klas starszych (4)
Warsztaty dla uczniów klas starszych (3)
Warsztaty dla uczniów klas starszych (2)
Warsztaty dla uczniów klas starszych (1)